Környezetbarát takarítás
Manapság egyre gyakrabban – természetesen jogosan – merül fel az igény arra, hogy minden lehetséges módon megóvjuk környezetünket. Reklámokban, tájékoztató anyagokban, az iskolákban, egyre több helyen és módon figyelmeztetnek bennünket a globális felmelegedés veszélyeire, s sajnos azt kell mondanunk, hogy lassan a saját bőrünkön is érezzük káros hatásait. Néhány olyan gondolatot osztunk meg Önökkel, melyet érdemes környezettudatos megrendelőinknek figyelembe venniük, ha egy pici lépéssel hozzájárulnának földünk megóvásához.
- Gyakori takarítás – Bár első olvasatra egyből arra gondolnánk, hogy minél többet takarítunk, annál több vegyszert szabadítunk környezetünkre, ez nem így van. Az alábbi pontokban láthatjuk, hogy akár vegyszer nélkül is takaríthatunk, mindenesetre az a cél, hogy semmilyen felületet ne hagyjunk annyira elkoszosodni, hogy csak erős vegyszerekkel legyen tisztítható (makacs vízkőlerakódás, elzsírosodás stb.). Ha folyamatos tisztaságot tartunk fenn, akkor akár egy nedves, vegyszermentes ruhával is áttörölhetjük a kényes felületeket és ugyanazt az eredményt érjük el, mint egy nagytakarítás alatti vegyszeres súroláskor.
- Vegyszer nélküli takarítás – Természetesen a takarítócégek érdeke is, hogy vegyszeres takarítás esetén is csak a szükséges mennyiséget használják fel, hiszen egyrészt a környezetkárosítás mellett pénzkidobás, másrészt a kívánt minőséget sem lehet túlzott vegyszerezéssel elérni, csak ragacsos felületet kapunk a fényes, ragyogó helyett. Manapság megjelentek olyan, úgynevezett mikroszálas törlőkendők, mely egyes esetekben alkalmasak a tisztaság elérésére akár egy csepp vegyszer nélkül is. Mint minden más eszköznél, itt sem mindegy, hogy milyen minőséget választunk. Egyes speciális kendők, akár több ezer forintba is kerülnek, de ezek biztosítják számunkra, hogy a leírásban ígért hatást érjük el. Vannak gyenge minőségű utánzatok, melyek csak a nevükben hasonlítanak az előbbiekhez, de itt tényleg érvényesül az „olcsó húsnak híg a leve” mondás.
- Lebomló tisztítószerek – Ha már mindenképp szükséges tisztítószert használnunk – ahogy az előbb is hangsúlyoztuk a szükséges mennyiségben – akkor választhatunk úgynevezett környezetbarát, bio-tisztítószereket, melyek szennyvízként a környezetbe kikerülve egy idő után maguktól lebomlanak.
- Szemeteszsákok, csomagolóanyagok – A takarítás során nem csak az irodában összegyűlt szeméttel kell elbánnunk, maga a takarítás is „termel” hulladékot. A legtöbb és legveszélyesebb hulladék a nylon szemeteszsák. Egyrészt – az irodai dolgozók támogatásával, szelektív hulladékgyűjtéssel – kialakíthatunk egy olyan rendszert, mely minimálisra csökkenti a zsákok használatát, másrészt, ha mindenképp szükséges, akkor a napjainkban kapható, biológiai úton lebomló szemeteszsákok használatát javasolhatjuk.
Takarító cégek felelőssége, hogy a megvásárolt tisztítószerek flakonjait ne kezeljék szemétként, vagyis a kisebb kiszerelésű vegyszerek kiürült csomagolóanyagát ne dobják ki, hanem a továbbiakban nagyobb kiszerelést vásárolva újratöltsék azokat. Ezáltal csökkentve a keletkező hulladék mennyiségét.
- Szelektív hulladékgyűjtés, újrahasznosítás - Szerencsére egyre több irodában, irodaházban van lehetőség szelektív hulladékgyűjtésre. Elemek, papír, műanyag, fém, üveg hulladék különválasztásával óvjuk környezetünket. A takarító cég felelőssége, hogy a szétválasztott hulladékot megfelelően kezeljék, hisz munkahelyi ellenőrzések során, sok helyen láttam, hogy a szelektív hulladékgyűjtőkből a takarítók „közös” szemeteszsákjába került a gondosan válogatott szemét, vagy az épület hulladéktárolójában nem volt már mód különválasztani azokat.
Persze, meg kell jegyeznünk, hogy az irodai dolgozók többet is tehetnek: újratölthető tintapatronok használatát javasoljuk, vagy a papír mindkét oldalának használatát, egy-egy nyomtatott lap másik oldala kiváló jegyzetoldal lehet. Egyre több email alján olvashatjuk, hogy fáink megóvása érdekében csak akkor nyomtassák ki az üzenetet, ha feltétlenül szükséges. Rengeteg ilyen apróság – sok kicsi sokra megy alapon – segíti környezetünk védelmét.
- Energiatakarékosság – Takarítás és természetesen az irodai munka során is, rengeteg energiát fogyasztunk. Modern, energiatakarékos gépek, eszközök használatával, energiatakarékos izzók alkalmazásával rengeteg energiát spórolhatunk. Természetesen minden eszköz használatára ügyelni kell, csak a szükséges időtartam alatt üzemeljen, akár a készenléti üzemmód is energia veszteséget okozhat.
Sajnos gyakori hiba a takarítóknál, hogy egy irodában a takarítás elkezdésekor az összes villanyt felkapcsolják, holott egy-egy szobában csak kevés időt töltenek. Természetesen sötétben nem lehet takarítani, de csak egy mozdulatba kerül a megfelelő időben világosságot teremteni. Ne az „égő lámpa” jelezze azt, hogy azzal a szobával még nem végeztünk, hanem pl. a nyitva hagyott ajtó.
Természetesen a szakirodalomban utánanézve még rengeteg olyan lehetőséget találhatunk, melynek alkalmazása szükséges lenne földünk, élőhelyünk megóvására. A fentiek csak néhány, könnyen és azonnal alkalmazható ötletet nyújtottak Önöknek, nekünk.
© Copyright 2008 Tóth és Tsa
|